Napjatá atmosféra, stresující deadliny a všude přítomné sociálních sítě – taky se vám při těchto podmínkách špatně pracuje? Jestliže se v této charakteristice poznáváte, rozhodně nejste sami. Podle průzkumu Univerzity Ohio dokáže být průměrný zaměstnanec produktivní pouze dvě hodiny a 53 minut, což tvoří přibližně 30 % z celkové pracovní doby. Pokud chcete tuto nemilou statistiku prolomit, budete potřebovat udělat jistá opatření a my vám poradíme, jak na to!
Přestože To-do listy bývají častým terčem kritiky, praktičnost jim jen tak neodpářete. Každý nemá paměť jako slon, což hojně rozšířené to-do listy jenom potvrzují. Neztrácejte čas zdlouhavým rozpomínáním a vytvořte si elektronický či papírový zápisník, který budete vždy nosit u sebe. Následně si sepište seznam úkolů na další den a použijte čísla a barvy k jejich seřazení. Díky tomu budete ihned vědět, na co se máte zaměřit jako první a jak následně pokračovat – neustálý přehled, úspora času a větší produktivita pak bude vaší sladkou odměnou.
Mezi další skvělé tipy pro zvýšení produktivity, které navazuje na To-do listy, patří i slavné Paretovo pravidlo. Vymyslel ho proslulý italský ekonom a sociolog Vilfredo Pareto, jenž přišel na to, že 80 % výsledků pochází pouze z 20 % úsilí. Klíčová myšlenka tohoto pravidla spočívá v tom, že není potřeba pracovat déle či více – stačí se zaměřit jen na ty nejdůležitější úkoly.
Díky tomu, že jste si v předchozím bodě seřadili vaše úkoly od maličkostí po velké úkoly, moc dobře víte, jaké záležitosti jsou ty nejpodstatnější. A to je právě těch 20 %, které vám pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků.
V dnešní době existuje hromada šikovných aplikací a nástrojů, které vám při organizace vaší práce budou rádi asistovat. Pro řízení projektů a úkolů v týmu vyzkoušejte například Asanu, která vám dá jasný přehled, kdo, co a do kdy má splnit za úkol, nebo jak si vaše projekty vedou. Pro šetření papírů pro vaše To-do listy zkuste mobilní aplikace jako Todoist, nebo TickTick, které vám pomůžou s plánováním úkolů, jejich prioritizování a včasným dokončením. A pro svižnou komunikaci z kolegy či šéfem zkuste například Slack či Mattermost a uvidíte, kolik času ušetříte psaním zdlouhavých e-mailů.
Delegujte, delegujte, nebo se z toho zblázníte! Pokud ani výše zmínění elektroničtí pomocníci na všechno nestačí, nezbývá nic jiného než předat úkol někomu jinému. Je sice těžké připustit si, že by někdo mohl vaši práci zvládnout stejně dobře jako vy – zvlášť když ji potřebujete udělat rychle a kvalitně a jenom vy přeci víte, jak na to. Nicméně dříve či později vás tato sebevražedná tendence dožene a vy pak nebudete vědět, kam pod nátlakem práce a termínů skočit dříve. Neváhejte proto vložit důvěru do svých kolegů či podřízených – sami budete překvapeni, jak moc vám to ušetří čas.
Pokud úkoly efektivně nedelegujete, nevědomě se okrádáte o volný čas a někdy i kvalitní spánek. To má za následek nejen kruhy pod očima, ale také horší pracovní výkon. Nedávná studie zveřejněná v American Journal of Health Promotion uvádí, že zaměstnanci, kteří spí v noci méně než 8 hodin, mají v průměru asi 2,2krát nižší produktivitu. Klíč k lepším pracovním výkonům tak nepochybně spočívá i v roli dobrého spáče.
Pánem času může být každý z nás, jen musíme vědět, jakou strategii zvolit. Stačí špetka důvtipu a znalost efektivního time managementu a nebude dlouho trvat, než dostanete čas v práci zpět na vaši stranu.
Přejeme pohodový a produktivní den! :)
VAŠE SOVA STUDIO