Situace se zkrátka úplně otočila. Dříve firmy vyhlásily výběrové řízení, musely se probírat mnoha životopisy a zvát vybrané zájemce na pohovor. Dneska je musí vyloženě lákat a nábor je téměř akrobatickou disciplínou.
Společnostem prostě chybí lidi a nedostatek zaměstnanců logicky brzdí růst firem a poškozuje českou ekonomiku. Je to začarovaný kruh, ze kterého je potřeba najít cestu ven. Nasnadě je tedy otázka, zda přijímat či nepřijímat nové zaměstnance z ciziny.
Povolejme zahraniční posily?
Jako řešení aktuální krize začíná mnoho firem volat po zahraničních pracovnících. Například v oblasti řemeslné výroby žádá o Ukrajince až dva tisíce podniků měsíčně, nově je hlad i po lidech z Mongolska a Filipín. Nábor cizinců však může kupodivu i českou ekonomiku přibrzdit. Pokud budou firmy zaměstnávat nekvalifikované pracovníky ze zahraničí, kteří jsou ochotni pracovat „za pár korun“, můžeme se s efektem růstu mezd rozloučit.
Do České republiky míří ale také mnoho cizinců samo od sebe. Pokud nepočítáme „bratry“ Slováky, putuje k nám i mnoho jižanů. Z Itálie, Španělska a Řecka přichází mnoho odborníků, protože doma vládne vysoká nezaměstnanost. Dobře se uplatňují zejména v technických oborech.
Nutná byrokacie
Co vůbec obnáší zaměstnat ve firmě člověka z ciziny? Pokud nabíráte občana Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, tak vám nic nebrání – nepotřebuje totiž žádné pracovní povolení, má právo k pobytu po dobu trvání zaměstnání a také stejné právní postavení jako občané České republiky. Zaměstnavatel jen musí nového zaměstnance-cizince přihlásit u příslušného úřadu nejpozději v den nástupu do práce.
Chcete-li však zaměstnat cizince pocházejícího mimo EU, byrokracie narůstá a je třeba vyřídit nutná povolení (zaměstnanecká či modrá karta). Existují však různé instituce a agentury, které zaměstnávání osob ze zahraničí zprostředkovávají či pomáhají v tomto procesu.
+ řešení zaměstnanecké krize
+ možný příliv nových a kvalifikovaných odborníků
+ podpora růstu firmy
+ získání motivovaných zaměstnanců
+ rozvoj firemní kultury
- více administrativy
- výdaje na HR marketing
- náklady na relokaci
- složitější postup při náboru pracovních sil ze třetích zemí
- možné obavy o bezpečnost v lokalitách, kde se cizinci sdružují
Více o této problematice se můžete dozvědět na našem školení - ZAMĚSTNÁNÍ CIZINCŮ V ČR, JEJICH ZDANĚNÍ A POJIŠTĚNÍ A VYSÍLÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ DO ZAHRANIČÍ již 21. 11. 2018