V posledních dvou desetiletích došlo v podnikatelském prostředí k celé řadě změn, které zasáhly většinu oblastí podniku, včetně nároků na systém řízení a manažerské účetnictví. Hlavně technický rozvoj, rozvoj informačních technologií, odbourávaní bariér pro pohyb kapitálu a odborných pracovníků a zvyšující se produktivita práce vyvolávají zostření konkurence. To je zejména ve velkých podnicích doprovázeno jednak výraznou orientací na potřeby zákazníků s dlouhodobým cílem udržet, resp. rozšířit tržní podíl, jednak snahou optimalizovat vnitřní faktory ovlivňující dlouhodobou prosperitu podniku s hlavním důrazem na jeho inovační schopnost a hospodárnost interních procesů.
V souvislosti s těmito tendencemi se výrazně modifikují i názory na systém podnikového řízení a jeho informační podporu, samozřejmě včetně požadavků na manažerské účetnictví jako jeho vrcholovou, integrující část.
Úloha manažerského účetnictví se vedle tradiční orientace na výkony a útvary rozšiřuje i na zjišťování informací o zákaznících (zejména v souvislosti s jejich požadavky na diferenciaci prodávaných výkonů a celkovým přínosem pro podnik), jakož i informací ve vztahu k aktivitám, činnostem a procesům probíhajícím v podniku.
KnihaLibuše Šoljakové Manažerské účetnictví pro strategické řízení (Management Press, brož., 148 str.) posuzuje důsledky změn podnikatelského prostředí na informace manažerského účetnictví a roli manažerského účetnictví v rámci strategického řízení firmy. Zaměřuje se na vymezení základních linií strategicky orientovaného manažerského účetnictví (zejména výkonové, odpovědnostní, procesní) a formulování požadavků na moderní nástroje manažerského účetnictví, kterých se využívá v rámci strategického řízení firmy.
První kapitola se věnuje charakteristice hlavních změn v podnikatelském prostředí a jejich vlivu na řízení podniku a především požadavkům na informační zajištění.
Druhá kapitola se zaměřuje na řízení vnitropodnikových procesů, na sledování nákladů podle dílčích aktivit.
Třetí kapitola je věnována uplatňování metody Just-in-time v řízení zásobovací a produkční činnosti, vztahu Just-in-time a procesního řízení a dále řízení nákladů kvality.
Ve čtvrté kapitole se pozornost soustředí na nové směry v kalkulacích výkonů podniku – kalkulaci cílových nákladů a kalkulaci životního cyklu.
Pátá kapitola se věnuje vývojovým trendům v odpovědnostním řízení s ohledem na kritéria hodnocení hierarchicky vyšších organizačních útvarů podniku.
Šestá kapitola naznačuje možnosti využití systému plánů a rozpočtů pro strategické řízení.
Ing. Libuše Šoljaková, Ph.D.
Pedagogicky působí na katedře manažerského účetnictví VŠE v Praze. Věnuje se problematice manažerského účetnictví, controllingu, externího a interního reportingu. Je autorkou odborných článků a spoluautorkou učebních textů z této oblasti. Přednáší pro řadu vzdělávacích agentur, v rámci systému certifikace účetních organizovaného Svazem účetních a na Anglo-American College v Praze. Od roku 1996 spolupracuje s mezinárodní poradenskou firmou Haarmann, Hemmelrath.
Dotazy vám rádi zodpovíme na
kontaktujte prosím našeho administrátora info@sovastudio.cz