Cíl kurzu
Cílem semináře je poskytnutí základního přehledu právní úpravy rovného zacházení a zákazu diskriminace v pracovněprávních vztazích z pohledu zaměstnavatele. Na semináři probereme, jak nakládat s podněty a stížnostmi zaměstnanců. Podíváme se také, jak vzniklé situace řešit, jaká rizika hrozí zaměstnavateli v případě sporů.
V rámci semináře probereme také chystanou právní úpravu ochrany oznamovatelů a případné dopady na zaměstnavatele dle aktuálního návrhu.
Lektor
Pro koho je kurz určen
Seminář je určen zejména personalistům, ale také vedoucím zaměstnancům, interním právníkům a jiným osobám, které se zabývají pracovněprávní oblastí.
Obsah školení
Úvod do problematiky
- V úvodu probereme právní úpravu povinnosti rovného zacházení a zákazu diskriminace v pracovněprávních vztazích. Probereme, co je bossing, mobbing či jiné formy šikany na pracovišti.
Řešení stížností a prošetřování
- V této části probereme, jak postupovat v situaci, kdy zaměstnanec podá stížnost na případné porušení povinností. Dále budou rozebrána doporučení k nastavení vnitřních předpisů a také možné preventivní kroky, jak výskytu těchto negativních jevů předcházet.
Řešení situací
- V této části probereme, jaké jsou nároky zaměstnanců vyplývající ze šikany na pracovišti, nerovného zacházení či diskriminace a jaká disciplinární opatření mže zaměstnavatel přijímat v případě zjištěného porušení povinností. Podíváme se také, co zaměstnavatel může očekávat v případě soudního sporu se zaměstnancem.
Ochrana oznamovatelů
- V závěru probereme, jaká právní úprava se připravuje ve vztahu k ochraně oznamovatelů protiprávního jednání a jaké povinnosti v této souvislosti dopadnou na zaměstnavatele.